Mars pentru Ziua Mondiala a Pacii la început de an: parohia Florenta împreuna cu Comunitatea Sant' Egidio

Posted by Admin on January 3, 2015 at 9:05 AM

In seara de 1 Ianuarie 2015 membri ai parohiei din Florența in frunte cu părintele paroh Ionut Coman s-au alăturat Comunității Sfântul Egidio in marșul multietnic pentru Ziua Mondială a Păcii organizat de aceasta pe tema "Non più schiavi, ma fratelli". ;

La manifestație au participat peste 200 de persoane intre care numeroși florentini dar și diferiți emigranți ale numeroaselor comunităti care se află in teritoriul florentin și nu numai. p>

Parcursul s-a desfășurat in centrul vechi al orașului Florența și a avut mai multe etape. In a doua etapă Părintele paroh a adresat mesajul de pace al comunitătii ortodoxe române din Florența și salutul Preasfintitului Siluan. In mesaj părintele a amintit cum că Tăierea dimprejur a Domnului reprezintă actul de smerenie prin care Mântuitorul îndeplinește și pregătește calea spre mântuire. Este o cale de pace pentru creștini a căror tăiere este in legea harului sfântul botez arvună dar și angajament de viată intru poruncile Domnului, cale de renunțare prin smerenie a propriilor egoisme care de multe ori calcă peste cei din jurul nostru ci mai degrabă de a fi in slujba fratelui. In final părintele a pomenit-o pe Andreea Cristina Zamfir victimă a străzii asasinată in primăvară in Florența care a plătit cu viața și care cu câteva zile inainte era prezentă in biserică.