Prezentare de carte la Florenta : 'Life' spre o lume fara pedeapsa cu moartea

Posted by Admin on December 9, 2015 at 6:00 PM

Cu ocazia sărbătorii "Festa della Toscana" 2015, în cadrul inițiativei internaționale "Città per la vita", librăria Salvemini din Firenze a găzduit împreună cu comunitatea Sant' Egidio prezentarea cărti "Life" a lui Mario Marazzito, "Da Caino al Califfato: Verso un mondo senza pena di morte" care, prin intermediul istoriei religiilor și a diferitelor culturi pune în evidență motivațiile morale și inițiativele mișcării mondiale care a indus aproape întreaga planetă să renunțe la pedeapsa capitală.

Au intervenit teologul don A. Jacopozzi director cultural diecezei catolice de Firenze, părintele I. Coman consilier pentru Dialog al Episcopiei Ortodoxe Române din Italia și A. Lo Presti, consilier Regiune Toscana mesaj pentru Soka Gakkai. Moderator fiind M. Brancale.

Mario Marazziti, jurnalist, analist social și scriitor, editorialist, membru în Comunità di Sant’Egidio din 1970, este unul din fundatori Coaliției Mondiale împotriva Pedepsei cu Moartea, înființată la Roma în 2002. A fost președinte al Comitato permanente per i Diritti Umani della Camera dei deputati. A fost președinte al Comitetului permanent pentru Drepturile Omului pe lângă Camera Deputaților. Astăzi, prezidează Comisia Afacerilor Sociale pe lângă Camera Deputaților. În 2015, a publicat în SUA "13 Ways of Looking at the Death Penalty".