Parrocchia Ortodossa Romena l'Ascesione del Signore 

Parohia Ortodoxă Română 

Inăltarea Domnului - FIRENZE I

Actualitati

Seri de invatatura de religie ortodoxa in Postul Pastelui 2016

Posted by Admin on April 13, 2016 at 4:15 AM

Seri de învățătură catehetica și duhovnicească în postul Paștelui la parohia Înălțarea Domnului din Firenze

În fiecare seară din săptămâna a IV-a a Postului Paștelui, la parohia "Înălțarea Domnului" din Florența, enoriașii parohiei s-au strâns în jurul părintelui paroh I. Coman pentru a participa la câteva ore de învățătură catehetica care au urmat slujbelor de seara.

Învățătura despre Maica Domnului a fost firul roșu a acestor seri. Au fost abordate însă și teme despre istoria bisericii, Sfânta Liturghie, sensul sfintelor Scripturi în viața noastră în lumina Sfintei Tradiții și descoperirea chipului lui Hristos în Vechiul și Noul Testament prin rugăciunea din cadrul bisericii noastre ortodoxe.

În Duminica a IV-a, spre finalul serii, s-a alăturat grupului, pentru un cuvânt de învățătură, si Pr. M. Ursachi din Villafranca, căruia îi mulțumim.

Categories: Activitati