Episcopia Italiei

Biserica Ortodox? Romān? Firenze

PAROHIA INALTAREA DOMNULUI - FIRENZE I
Chiesa Santa Maria degli Angeli Viale Amendola 40, 50121 Firenze

Laborator de Vara de limba si traditie romana la parohia Inaltarea Domnului din Firenze

Posted by Admin on July 5, 2016 at 3:50 AM

Încăpând cu sfârșitul lunii Iunie la parohia Înălțarea Domnului din Firenze a început activitatea Laboratorului de Vară de limbă și tradiție română. Împreună cu doamnele profesoare copii parohiei au posibilitatea de a cunoaște și învăța a se exprima cât mai bine și corect în limba mamă, de a cunoaște elemente de cultură română, de istorie și geografie. Cursurile se desfășoară în cadrul bisericii din Viale Amendola zona bibliotecii. Partea a doua a fiecărei ședințe a cursurilor constă în a învăța elemente de poezie și dans românesc în mod practic. Cursurile de teorie și practica se desfășoară sub tutela doamnelor profesoare și a unui tutor specializați cu experiență multi decenala în cadrele didactice din România și numai pe bază de voluntariat.

Mulțumim cadrelor didactice voluntare ale parohiei care se implică pentru atașamentul, dragostea și disponibilitatea de care dau dovadă.