Pomenirea Eroilor cazuti la Revolutie la biserica "Inaltarea Domnului" din Florenta

Posted by Admin on December 27, 2014 at 4:50 AM

Duminică, 21 decembrie, după Sfânta Liturghie, la biserica parohiei "Înălțarea Domnului" din Florența a avut loc slujba de pomenire a eroilor căzuți la revoluția din 1989.

Emoția a fost cu atât mai mare cu cât amintirea celor grav răniți aduși în spitalele florentine era încă vie pentru aceia din parohie care i-au cercetat și mângâiat și care la căpătâiul lor le-au ascultat în direct mărturiile, durerile și deznădejdile, visele și perspectivele de a duce o viață normală fiind sfărâmate prin răni trupești și sufletești care aveau să lase urme pentru toata viața (iar in unele cazuri au și curmat-o).

O lecție de viață și de durere, dar in același timp de credință și de nădejde în dragostea nesfârșită a lui Dumnezeu pe care noi, cei din parohie, printre care și subsemnatul vrem să credem că am învățat-o.

O parte din acești eroi foarte tineri nu mai sânt printre noi.

Domnul să-i odihnească și să-i mântuiască pe toți. Amin!