8 Noiembrie la Parohia "Inaltarea Domnului" - zi de rugaciune si pomenire dedicata victimelor tragediei care a avut loc in urma incendiului de la clubul "Colectiv" din Bucuresti

Posted by Admin on November 16, 2015 at 9:20 AM

8 Noiembrie la Parohia "Înălțarea Domnului" - zi de rugăciune și pomenire dedicată victimelor tragediei care a avut loc in urma incendiului de la clubul "Colectiv" din București

Noua Biserică ortodoxă română "Santa Maria degli Angeli" din Florența, VIALE AMENDOLA 42, a fost deschisă întreaga zi tuturor românilor și grupurilor de românii de aici care au dorit să-și manifeste solidaritatea cu tinerii și adulții morți în incendiul de pe 30 octombrie.

Românii din Florența și din împrejurimi au aprins lumânări și au putut să se roage împreună pentru sufletele celor mutați de la noi, pentru cei ce zac in suferințe și care se luptă să rămână în viață și au trebuință de rugăciunile noastre, pentru familiile îndurerate și distruse care au nevoie de mângâiere și alinare.

În același timp, ne-am rugat pentru pacea și unitatea românilor din tară și din diasporă.

La Parohia "Înălțarea Domnului" și "Acoperământul Maicii Domnului" din Florența s-a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, unde au fost pomeniți tinerii români decedați in tragicul incendiu, răniți și suferinzii.

Programul a continuat cu Parastasul de pomenire a sufletelor celor adormiți.

După amiază, începând cu orele 17.30, am încredințat în mod special rugăciunile noastre Maicii Domnului și Sfântului Său Acoperământ pentru mângâierea celor răniți grav și pentru familiile victimelor, pentru sănătatea si mângâierea lor.

Ziua de 8 Noiembrie, ziua Soborului Sfinților Arhangheli, a reprezentat un moment important de reculegere și pomenire a victimelor, o ocazie de rugăciune și de unitate a diasporei din Florența.

Programul a continuat cu Parastasul de pomenire a sufletelor celor adormiți.

Categories: Articole