Dor de Eminescu

Posted by Admin on January 23, 2017 at 10:55 AM

Dor de Eminescu la parohia Înălțarea Domnului din Florența 22 ianuarie

În după-amiaza zilei de 22 ianuarie, după Sf Liturghie, la parohia Înălțarea Domnului din Firenze, tinerii grupului parohial Laborator de tradiție și cultura românească susținuți de părintele paroh Ioan C. a omagiat nașterea marelui poet Mihai Eminescu.

După cuvântul de introducere "Rolul culturii în viata tinerilor" adresat de părintele paroh Coman, a urmat o optimă prezentare biografic literară "Eminescu poet național și universal" susținută magistral de doamna profesoara Dana D.

Recitalul de poezie eminesciena care a urmat a fost foarte emoționant și a fost acompaniat și de Corul parohial care a intonat la rândul sau poeziiile ale poetului nostru. Mulțumim echipei Laboratorului și Corului pentru deosebitele, emoționantele și frumoaselor momente evocative. În final a avut loc o mică gustare cu prilejul căreia ne-am împărtășit emoții și ne-am simțit bine împreună.