Chiesa Ortodossa Romena 
FIRENZE - I 

Biserica Ortodoxă Română

Inăltarea Domnului

PROGRAM LITURGIC DE SLUJBE  
ORARIO LITURGICO della 

Programul sărbătorilor de iarna 2017-20178 la parohia

Înălțarea Domnului din Florența


***


JOI 21 Decembrie

16:00 Taina Spovedaniei

Acatist


- Vineri 22 Decembrie

17:30 Acatist si slujba Agheasma: Sfânta noastră biserică vor fi aduse din Moldova următoarele sfințenii: Icoana și Moaștele făcătoare de minuni a Sf. M. Mc. Mina și Icoana și Moaștele făcătoare de minuni a Sf. Fericitei Matrona de la Moscova.


- Sâmbătă 23 Decembrie,

16:00 Vecernia, Taina Spovedaniei, Colinde 

*** impodobirea bradului de catre tineri si copii ***

(va asteptam numerosi)


+ Duminica 24 Decembrie, Dinaintea Nașterii după Trup a Domnului

Dimineața:

- 8:30 Spovedanie, Utrenia, 10:00 Sf. Liturghie


Seara: 

- 16:00 Vecernia Mare a Crăciunului cu Paremiile


- 17:00 CONCERT COLINDE al Corului  BUCURIA Tinerilor parohiei (Colindul Bun si Sfânt), Serbarea copiilor, Moș Crăciun, daruri la copii!!!


***

+ Luni 25 Decembrie, Nașterea după Trup a Domnului, Crăciunul

8:30 Utrenia, 9:30 Sfânta Liturghie (a Sf. Vasile)

CONCERT DE COLINDE (Colindul Bun si Sfânt), Serbarea copiilor, Moș Crăciun, daruri la copii



+ Marți 26 Decembrie, Soborul Maici Domnului

8:00 spovedanie, 9:00 Acatistul / 10:00 Sfânta Liturghie 


+ Miercuri 27 Decembrie, Sfantul Stefan

8:00 spovedanie, 9:00 Acatistul / 10:00 Sfânta Liturghie 



- Vineri 29 Decembrie

17:30 Spovedanie, Sfințirea Apei


- Sâmbătă 30 decembrie

16:30 Vecernia, Seară duhovnicească


- 31 Decembrie, Ajunul Anului Nou, Slujba Trecerii dintre Ani

Dimineață - 9:00 Utrenia, 10:00 Sf. Liturghie

Seara - 19:00 Vecernia Mare / Acatist de mulțumire lui Dumnezeu pentru Întâmpinarea Anului Nou


+ Luni 1 Ianuarie 2017, Anul Nou, Tăierea dimprejur a Domnului, Sf. Vasile

10:30 Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare,

12:00 TE DEUM de mulțumire lui Dumnezeu pentru Anul Nou


***

PROGRAMUL SLUJBELOR SI ACTIVITATIILOR PAROHIALE PE ANUL  2017-2018


DUMINICA

- ora 7:30 - Taina Spovedaniei

- ora 9:00 - Utrenie 

- ora 10:00  - Sf. Liturghie 

- ora 12:30  - Parastas, Boteze, Cununie (se programeaza)

- ora 11:30 - 12:30 cateheza copii 


LUNI

- ora 18:00 - cateheza tinerilor

- ora 19:00  - Repetițiile Corului Bucuria



JOI 

- ora 17:30 - Acatist, Taina Spovedaniei, Molifte, învățături si cateheze 



VINERI (in posturile de peste an)

16:30  - Acatist, Taina Spovedaniei




SAMBATA 

17:30  - Vecernie, Taina Spovedaniei 

LABORATOR  de Limba si Traditie romana  CU COPII si Tineri




In afara de aceste ZILE pentru  programare Taina SPOVEDANIEI, SFESTANII, BOTEZ, CUNUNIE, PARASTASE si in alte zile ale saptamanii 


Pr Paroh Ioan (Ionut) Coman

mobil: 393 111 03 54

mail:

info@bisericaortodoxafirenze.com

firenze@mitropolia.eu